Відповідно до ч.3, ч.7 ст,12 Закону України «Про освіту», ст.9, 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту», п.10 Плану заходів на 2017-2029 роки із запровадженням Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 року № 903-р, керуючись п.22 ч.1 ст.26, ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою оптимізації мережі класів старшої школи, ефективного використання бюджетних ресурсів та створення належних умов для отримання учнями 10-11/12 класів ґрунтовних знань, практичних навичок для подальшого успішного навчання на вищих рівнях освіти та кар’єрного зростання, сесія Дубовиківської сільської ради
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму модернізації мережі старших класів та впровадження профільного навчання в закладах освіти Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області на 2023-2027 роки (додається).
2. Встановити, що обсяг фінансування для здійснення заходів з реалізації Програми визначається в межах бюджетних призначень, встановлених показниками бюджету Дубовиківської сільської територіальної громади на відповідний рік.
3. Рекомендувати виконавцям програми забезпечити виконання заходів, передбачених цією Програмою.
4. Координацію роботи по виконанню цього рішення доручити Відділу освіти, молоді, спорту, культури, туризму та релігії Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з гуманітарних питань (голова – Ольга БУРДЕЙНА) та з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва (голова - Людмила КАРАСЬ).
Сільський голова Микола Карнаух
Додаток
рішення сільської ради
08.06.2023 № 646-28/ VIII
ПРОГРАМА
модернізації мережі старших класів та впровадження профільного навчання в закладах освіти Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області
на 2023-2027 роки
1. Загальні положення
Освітня галузь України, поряд із кризовими явищами в ній, перебуває на етапі системної модернізації. Надзвичайно важливим при здійсненні таких змін є глибокий аналіз проблем для правильної та ефективної побудови траєкторії руху вперед.
Головними проблемами загальної середньої освіти є її непрактичність, перевантаженість учнів на усіх етапах навчання, затеоретизований зміст навчальних програм та підручників, незацікавленість у кінцевому результаті як здобувачів освіти, так і педагогів.
Саме це і зумовило процес реформування галузі та старт Нової української школи з 1 вересня 2018 року. Кардинальні зміни поки що торкнулися початкової ланки, але невдовзі такі ж грандіозні зміни відбуватимуться в базовій та старшій школі.
Новий Закон України «Про освіту», який набув чинності у вересні 2017 року, визначив і модель старшої школи, яка має стати трьохрічною та профільною. Профільна освіта, яка не є абсолютно новим явищем для української освітньої системи, на превеликий жаль, не стала всеохоплюючою для старшої школи, яка функціонує сьогодні. Досить часто ми стикаємося із проблемами формальної профілізації у старшій школі, в основу якої закладаються інтереси вчителя (забезпечення педагогічного навантаження), але аж ніяк не учня. Крім того, серед проблем профілізації на сучасному етапі можна виділити: дублювання однакових профілів навчання у закладах освіти за територіальною приналежністю; запровадження того чи іншого профілю навчання на основі вибору найбільшої кількості учнів, ігноруючи потреби меншості; нерозуміння батьками необхідності зміни закладу освіти їхніми дітьми для забезпечення якісного та відповідного потребам їх дітей профільного навчання; кадрові проблеми старшої профільної школи; слабка матеріально-технічна база закладів освіти і значні фінансові витрати на їх забезпечення.
Все це призводить до того, що навчання у так званих профільних класах не дає учням ґрунтовних знань, практичних навичок і, що найголовніше, змушує їх шукати поза стінами навчальних закладів додаткові, ефективні заняття.
Саме тому організація ефективної старшої профільної школи є одним із викликів, який уже стоїть і за декілька років стоятиме ще гостріше перед українським суспільством загалом та українською освітньою спільнотою зокрема. Відповідно до пп.13. та пп.4 п.3 розділу ХІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про освіту» визначено термін приведення типів закладів загальної середньої освіти у відповідність із Законом до вересня 2022 року, з вересня 2027 року ліцеї як заклади профільної освіти мають функціонувати як самостійні юридичні особи. Старша профільна школа стане обов’язковою для тих, хто здобуватиме повну загальну середню освіту за академічним спрямуванням, яке орієнтоване на продовження навчання здобувачами освіти на вищих рівнях освіти. З огляду на зазначені норми Закону необхідно завчасно готуватися до майбутніх змін, щоб ризики були якнайменшими, а помилки – епізодичними. Уже сьогодні це ставить перед органами місцевого самоврядування та місцевої влади виклики щодо здійснення поетапної оптимізації старшої школи у структурі закладів загальної середньої освіти, розробки мережі профільних закладів, створення потужної матеріально-технічної бази для забезпечення якісного академічного профільного навчання та належних умов навчання. Вочевидь, що ця робота повинна мати поступовий характер, тому Програмою модернізації мережі старших класів та впровадження профільного навчання в закладах освіти Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області на 2023-2027 роки (далі – Програма) передбачено ІІ етапи реалізації: аналітико-перспективний (2023–2024) та виконавчий (2025–2027). Кожен етап передбачає конкретні цілі та завдання, серед яких основним є поступове виведення ІІІ ступеню з більшості шкіл (тобто переведення їх у статус «гімназії») та формування мережі шкіл ІІІ ступеня
з чітким визначенням профілізації кожного закладу профільної середньої освіти.
2. Мета Програми
Метою Програми є модернізація мережі класів старшої школи, виходячи з довгострокових інтересів дітей та батьків, забезпечення ефективного використання бюджетних ресурсів та створення належних умов для отримання учнями 10-11/12 класів ґрунтовних знань, практичних навичок для подальшого успішного навчання на вищих рівнях освіти та кар’єрного зростання, зважаючи на умови та потреби громади.
3. Завдання Програми
1. Забезпечити реалізацію державної політики в сфері реформування загальної середньої освіти.
2. Привести типи закладів загальної середньої освіти у відповідність до законодавства.
3. Визначити потенціал закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня щодо організації ефективного профільного навчання.
4. Створити умови для поєднання змісту освіти, визначеного Державним стандартом (профільна середня освіта), з поглибленим вивченням окремих предметів з урахуванням освітніх потреб, нахилів, здібностей старшокласників та орієнтацію на продовження навчання на вищих рівнях освіти.
5. Створити ліцей Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області з чітким визначенням його профілізації.
6. Організувати методичну підтримку, створення тимчасових об’єднань, творчих динамічних груп для забезпечення педагогів необхідними теоретичними та методичними знаннями щодо запровадження ефективної профільної освіти.
7. Забезпечити психологічний супровід профілізації навчання, попередження дезадаптації підлітків в умовах спілкування в новому колективі в разі зміни класу чи закладу.
8. Забезпечити необхідний рівень компетентності батьків з цього питання.
9. Забезпечити покращення матеріально-технічної бази закладів для впровадження профільної освіти.
4. Очікувані результати
Створення ефективного профільного закладу на території Дубовиківської сільської територіальної громади, збільшення кількості вступників до вищих навчальних закладів.
5. Фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету Дубовиківської сільської ради (з урахуванням його реальних можливостей), а також за рахунок субвенцій з державного та обласного бюджетів, інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
6. Контроль за виконанням Програми
Контроль за виконанням Програми здійснюється постійною комісією сільської ради з гуманітарних питань.
7. Напрями реалізації та заходи
Програми модернізації мережі старших класів та впровадження профільного навчання в закладах освіти Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області
на 2023-2027 роки
№ з/п |
Назва напряму реалізації (пріоритетні завдання) |
Перелік заходів Програми |
Термін виконання заходу |
Джерела фінан- сування |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис.грн. |
Виконавці |
1. |
Виведення
|
Створення мережі «перехідних ліцеїв». 2. Проведення кампанії інформування, в тому числі через ЗМІ. 3. Внесення змін до установчих документів закладів освіти (згідно з планом приведення закладів у статус гімназій та ліцеїв). 4. Здійснення перерозподілу території обслуговування закладами, враховуючи ч.3 ст.8 Закону України «Про повну загальну середню освіту». |
червень
червень
2023–2026
|
-
-
-
-
-
|
-
-
-
-
-
|
Відділ освіти, молоді, спорту, культури, туризму та релігії Дубовиківської сільської ради, Синельниківського району Дніпропетровської області
|
2. |
Чітке окреслення кількості профільних закладів (відповідно
|
1. Визначити потенціал закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня щодо організації ефективного профільного навчання. 2. Вивчити потребу споживачів освітніх послуг щодо профілів освіти; проведення моніторингу соціального замовлення на освітні послуги в галузі профілізації старшої школи. 3. Сформувати (спрогнозувати) оптимальну мережу профільних закладів, яка б відповідала потребам населення та ринку праці. 4. Внести зміни до установчих документів закладів, що тимчасово виконували роль «перехідних ліцеїв» та набули статусу гімназій.
5. Опрацювати Положення про академічний
6. Організувати методичну підтримку, створення тимчасових об’єднань, творчих динамічних груп для забезпечення педагогів необхідними теоретичними та методичними знаннями щодо запровадження ефективної профільної освіти. 7. Визначити перелік предметів,
8. Забезпечити психологічний супровід профілізації навчання, попередження дезадаптації підлітків в умовах спілкування у новому колективі в разі зміни класу чи закладу внаслідок вибору профілю. 9. Забезпечити необхідний рівень обізнаності батьків щодо роботи академічного ліцею. |
2025
2024–2027
2026
2026–2027
2023–2027
2026–2027
2026
2026–2027
2024–2027 |
-
-
-
Бюджет Дубовиківської сільської територіаль ної громади
-
-
-
-
|
-
-
-
5,0
-
-
-
-
|
Відділ освіти, молоді, спорту, культури, туризму та релігії Дубовиківської сільської ради, Синельниківського району Дніпропетровської області
|
3. |
Створення умов для організації ефективної профільної освіти |
1. Провести аналіз існуючої матеріальної бази закладів освіти, прогнозні розрахунки її використання в умовах підготовки переходу
2. Забезпечити сучасною матеріально-технічною базою (належним чином обладнаними кабінетами природничо-математичного та іншого спрямування, STEM-лабораторіями, навчальними майстернями, комп’ютерним і мультимедійним обладнанням, доступом до швидкісного Інтернету тощо).
3. Забезпечити належною навчально-методичною базою. 4. Забезпечити (за потребою) підвезення здобувачів освіти до профільного закладу освіти
5. Забезпечити необхідний рівень професійної компетентності вчителів. 6. Проводити супервізію педагогів, що працюватимуть в профільному ліцеї 7. Здійснювати організаційно-методичний супровід створення профільного закладу, розробку стратегії, освітньої програми тощо. |
2023–2026
2023–2027
2026–2027
2027
2026–2027
2026–2027
2023–2027 |
-
Державний бюджет
Бюджет Дубовиківської сільської територіаль ної громади інші джерела
-
-
-
-
- |
-
-
100,0
80,0
-
-
-
-
- |
Відділ освіти, молоді, спорту, культури, туризму та релігії Дубовиківської сільської ради, Синельниківського району Дніпропетровської області
|
8. План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти
Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області
№ |
Назва закладу |
Зміни до відомостей про заклад |
Термін |
Інші зміни |
Термін |
Завершальний етап трансформації |
Термін |
1 |
Комунальний заклад «Добровільський навчально-виховний комплекс «загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Дубовиківської сільської ради Дніпропетровської області» |
|
|
Припинення набору
|
Травень 2024 |
Перепрофілювання закладу
|
Червень 2024 |
2 |
Комунальний заклад «Чаплинська середня загальноосвітня опорна школа Дубовиківської сільської ради Дніпропетровської області» |
|
|
|
|
Перепрофілювання закладу на Комунальний заклад «Чаплинський ліцей Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області» |
Червень 2023 |
3 |
Чаплинська філія І-ІІ ступенів комунального закладу «Чаплинська середня загальноосвітня опорна школа Дубовиківської сільської ради Дніпропетровської області» |
Чаплинська філія КЗ «Чаплинський ліцей Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області» |
Червень 2023 |
|
|
Перепрофілювання закладу
|
Червень 2025 |
4 |
Комунальний заклад «Шевченківський навчально-виховний комплекс «загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад» Дубовиківської сільської ради Дніпропетровської області» |
|
|
Припинення набору
|
Травень 2025 |
Перепрофілювання закладу
|
Червень 2026 |
5 |
Комунальний заклад «Дубовиківська середня загальноосвітня школа Дубовиківської сільської ради Дніпропетровської області» |
Комунальний заклад «Дубовиківський ліцей Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області» |
Червень 2023 |
Припинення набору
|
Травень 2025 |
Перепрофілювання закладу
|
Червень 2026 |
6 |
Комунальний заклад «Зеленогайська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів з дошкільним відділенням» |
|
|
Припинення набору
|
Травень 2025 |
Перепрофілювання закладу
|
Червень 2026 |
Секретар ради Ірина РОЖКОВА